A meditáció megállítja a gondolatot. Ha meg tudod állítani a gondolataidat, tudsz meditálni.

A csakrameditáció azt jelenti, hogy energia központokra, úgynevezett csakrákra koncentrálunk, melyek az aurában, vagy finom fizikai testben vannak. Ezek az energiaközpontok a nem fizikai energiavezeték, a szusumna mentén találhatók. A szusumna a finom-fizikai testben a gerincoszlopnak felel meg a fizikai testben. A szusumna a gerinc aljában kezdődik és a „harmadik szem”-nél ér véget, ami kicsivel a két szemöldök közötti vonal felett középen helyezkedik el. Hét fő csakra található a szusumna különböző pontjai mentén.

A kundalini, más néven csi, vagy prána, egy kifinomult spirituális energia, amely a gerinc aljában, az első csakrában helyezkedik el. A csakrameditáció során, a kundalini energiát felhúzzuk az első csakrából a szusumnán keresztül a harmadik szemig, a homlok területére, ahol a szusumna véget ér.

A nagyon haladó meditációs gyakorlatban, amikor nagy energia keletkezik, és felhalmozódik a harmadik szemben, az energia fel tud ugrani a harmadik szemből a hetedik csakrába. A hetedik csakra az úgynevezett „koronacsakra” vagy a „fény ezerszirmú lótusza.” A hetedik csakra a szusumna felett ül, néhány centiméterrel a fej felett. Amikor a kundalini a koronacsakrára ugrik, az ember a szamádhi állapotába kerül, ahol a fény világával egyesül.

Amikor egy gyakorló belép a szamádhiba, a megvilágosodás első fázisába érkezik. A szamádhiba való többszöri belépés végül a gyakorlót a tudatosság teljes állapotába emeli, ahol az egyén valójában a megvilágosodással válik eggyé.

A csakrameditációban a hét elsődleges energiaközpont közül háromra koncentrálunk. Ez azt jelenti, hogy figyelmünket a testnek ezen részeire irányítjuk. Ezek egyenként kapcsolatban vannak a csakrákkal. Az energiaközpontokra koncentrálunk, ezzel aktiváljuk és emeljük azok energiáját. Néha az is segít, ha meditáció közben ujjunkat gyengén arra a helyre tesszük, amelyik központra fókuszálunk. Végül természetesen fogjuk érezni a test energiaközpontjait. A harmadik csakrával kezdjük, a „köldök” vagy az „erő” központtal, mely mintegy 5 centiméterrel van a köldök alatt. Ide meditálva az első három központ aktiválódik, és nagy erő szabadul fel lényünkben. Ez az energia képességet biztosít a fizikai dolgok elérésében. Ez az akaraterő és az erő központja. Ez nyújt lelki erőt a nehézségek fölé emelkedésben és boldogságban. A miszticizmusban ez a csakra az első ajtó a megvilágosodás felé. Ezután fordulunk a negyedik csakra, a „szív” központ felé. Ez a központ a mellkas közepén van, a szív területén. Ez a szeretet, az egyensúly, és a boldogság központja. Végül a hatodik csakrára, a „harmadik szem”-re fókuszálunk. Ez a csakra a homlok közepén, a két szemöldök között, egy kissé fölötte helyezkedik el. Ez a bölcsesség, a lelki látás, és az álom központja.

Általában az a legjobb, ha egyenlő ideig meditálunk mind a három csakrára. Ha 15 percig meditálunk, töltsünk 5-5 percet egy-egy csakrára összpontosítva. Hasonlóképpen, ha egy órát meditálunk, 20 percet koncentráljunk minden csakrára. A csakrameditáció ily módon történő gyakorlásával erőt, egyensúlyt és bölcsességet hozunk életünkbe.